خانه بررسی ها بررسی سلامت باتری آیفون با چند روش عالی و کاربردی

بررسی سلامت باتری آیفون با چند روش عالی و کاربردی

سلامت باتری گوشی آیفون با بهترین روش های کاربردی

سیستم عامل iOS ابزارهای مفیدی برای نمایش میزان ظرفیت باقیمانده از باتری آیفون داشته و ضمنا میزان استفاده دقیق اپلیکیشن ها از توان باتری را هم نشان می دهد. اما با این وجود هیچ کدام از این ابزارها اطلاعاتی درباره مساله مهم تر یعنی سلامت باتری را ارائه نمی دهند.

سلامتی باتری در برابر ماندگاری آن

سلامت باتری با ماندگاری باتری تفاوت دارد. ماندگاری میزان تاب آوری  باتری در هر بار شارژ است، اما منظور از سلامت باتری میزان تحلیل تدریجی عمر این قطعه  در طول زمان است. بعد از گذشت یک سال، ماندگاری باتری وضعیتی همانند روزهای اول نخواهد داشت، و با گذشت زمان شاهد افت هر چه بیشتر آن خواهید بود.

اگر به خاطر ضعیف شدن باتری یک تلفن قدیمی که ماندگاری آن بسیار پایین آمده و در طول روز مرتبا نیازمند شارژ چند باره آن هستید، قطعا از دردسرها و زحمت این کار خبر دارید. این وضعیت را با مشکل عدم امکان تعویض راحت باتری قدیمی و نصب  باتری جدید در اکثر تلفن های جدید ترکیب کنید؛ احتمالا مشکلی آزاردهنده تر از آن پیدا نخواهید کرد!

خوشبختانه دو معیار عالی برای بررسی وضعیت کلی سلامت باتری وجود دارد. معیار اول حداکثر ظرفیت باقیمانده باتری است (به عبارت دیگر شارژ کلی که باتری قادر به نگهداری آن است). معیار دوم تعداد کل چرخه های شارژی است که باتری تا به حال انجام داده است.

اگر چه با گذشت زمان استفاده روزانه از دستگاه موجب تحلیل تدریجی ظرفیت باتری خواهد شد، اما با این وجود یک باتری سالم تنها درصد کمی از ظرفیت اولیه خود را از دست خواهد داد. علاوه بر این باتری های لیتیوم-یونی (باتری هایی که امروزه در همه تلفن های هوشمند دیده می شوند) در هر چرخه شارژ اندکی تحلیل می روند. شرکت اپل ادعا می کند باتری آیفون را طوری طراحی کرده که بعد از ۵۰۰ بار شارژ، ۸۰ درصد از ظرفیت آنها همچنان حفظ شود.

سلامت باتریکاربران iOS 11.3 و نسخه‌ های جدیدتر به بخش تنظیمات مراجعه کنند

کاربران قدیمی آیفون که امکان به روزرسانی ابزارها به نسخه حداقل ۱۱٫۳ را ندارند، می توانند از مطالعه این قسمت صرفنظر کرده و به بخش سوم مطلب مراجعه کنند؛ اما اگر در حال حاضر از iOS 11.3 (یا بالاتر) استفاده کرده و آیفون ۶ یا مدل‌ جدیدتری دارید، در بخش تنظیمات سیستم عامل می توانید وضعیت سلامت باتری را بررسی کنید.

بعد از مراجعه به بخش تنظیمات، ابتدا قسمت Battery و سپس Battery Health را باز کنید. رو به روی عبارت Maximum Capacity عددی درج شده که نشان دهنده وضعیت سلامت باتری است؛ هر چه این عدد بالاتر باشد، وضعیت سلامت باتری بهتر قلمداد می شود.

در قسمت بعدی یعنی Peak Performance Capability شاهد عملکرد آیفون بر اساس سلامت باتری هستید. برای باتری هایی که وضعیت مناسبی دارند عبارت Your battery is currently supporting normal peak performance. درج می شود و در صورتی که باتری از حالت عادی خارج و تحلیل رفته باشد، شاهد نمایش عبارت دیگری خواهید بود.

کسب اطلاعات دقیق تر با استفاده از اپلیکیشن Battery Life Doctor

اپلیکیشن های متعددی برای بررسی وضعیت سلامت باتری عرضه شده که یکی از بهترین آنها، Battery Life Doctor است که در کنار سهولت استفاده رایگان نیز هست.

البته برای استفاده از این اپلیکیشن باید اندکی صبر و تحمل برای مشاهده آگهی‌ های تبلیغاتی را داشته باشید؛ اما در مقابل شاهد اطلاعات دقیقی از وضعیت سلامت باتری دستگاه خواهید بود. این اپلیکیشن بخش های مختلفی دارد که طبیعتا سر و کار شما بیشتر با بخش Battery Life است. بعد از باز کردن اپلیکیشن روی گزینه Details که در مقابل عبارت Battery Life درج شده، ضربه بزنید تا اطلاعات دقیقی از وضعیت سلامت باتری نشان داده شود.

در این صفحه اولین چیزی که نظر شما را جلب می کند دایره بزرگی است که بسته به وضعیت باتری واژه‌ های Perfect، Good، Bad و … در مرکز آن نوشته شده است. در زیر این واژه ها عبارت Wear Level به چشم می خورد که درصد خرابی باتری را نشان می دهد.

در پایین همین صفحه اطلاعات بیشتری درباره میزان ظرفیت باقی مانده (که خود آیفون آن را همواره نشان می دهد)، ظرفیت شارژ (همان درصدی که به آن اشاره کردیم)، ولتاژ باتری و وضعیت شارژ یا عدم شارژ باتری هم به شما نشان داده می شود.

بررسی سلامت باتری با استفاده از کامپیوتر

یکی از نرم افزارهای محبوب بررسی وضعیت سلامت باتری برای کاربران کامپیوترهای مک، Coconut Battery است. این نرم افزار نه تنها اطلاعات جامعی درباره باتری مک بوک ها ارائه می دهد بلکه قادر به نمایش وضعیت سلامت باتری آیفون ها و آی پدها نیز هست. کافی است بعد از اتصال آیفون یا آی پد به کامپیوتر مک، این نرم افزار را باز و روی گزینه iOS Device که در قسمت بالا و سمت راست تعبیه شده کلیک نمایید.

در این قسمت وضعیت فعلی شارژ را مشاهده می کنید و البته در قسمت Design capacity هم وضعیت کلی سلامت باتری به شما نشان داده می شود. ممکن است درصد نشان داده شده در این قسمت با درصد اپلیکیشنی مثل Battery Life Doctor یکسان نباشد اما احتمالا شاهد تخمینی بسیار نزدیک خواهید بود.

کاربران سیستم عامل ویندوز می توانند از نرم افزار iBackupBot استفاده کنند. قیمت این نرم افزار ۳۵ دلار است اما امکان بررسی آزمایشی آن به مدت ۷ روز وجود دارد که این مقدار زمانی کافی برای بررسی وضعیت سلامت باتری محسوب می شود.

برای مشاهده اطلاعات باتری توسط این نرم افزار ابتدا دستگاه را به کامپیوتر متصل نمایید، iBackupBot را اجرا و اجازه دهید پروفایل ابزار ساخته شود. بعد از این در قسمت سمت چپ پنجره نرم افزار و در بخش Devices، ابزار خود را انتخاب کنید.

در پنل اطلاعات ابزار روی لینک More Information کلیک کنید.

در قسمت بالایی صفحه اطلاعاتی که به دنبال آن هستید را مشاهده خواهید کرد. برای مثال گزینه CycleCount تعداد چرخه‌ های شارژ باتری دستگاه را نشان می دهد. ضمنا گزینه DesignCapacity ظرفیت اولیه  و گزینه FullChargeCapacity هم ماکزیمم شارژی که باتری قادر به نگهداری آن است را ارائه می کنند.

اگر ساکن یکی از کشورهایی باشید که اپل در آنها فعالیت رسمی دارد با مراجعه به نمایندگی ها و اعلام خرابی باتری یا طولانی بودن مدت زمان شارژ، باتری به طور رایگان تعویض خواهد شد.

امیدواریم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و چنانچه که در رابطه با این مطلب و مباحث مربوط به آن، سوال یا مشکلی داشتید از بخش دیدگاه‌ها اعلام فرمایید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

منبعBprshop

دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید