چهارشنبه، 1 آوریل 2020
خانه بررسی ها لکسوس RX 350 مدل 2020 + نقد و بررسی

لکسوس RX 350 مدل ۲۰۲۰ + نقد و بررسی

لکسوس RX 350 مدل ۲۰۲۰

لکسوس RX 350 دارای استیل تهاجمی است که توجه همه را جلب می کند اما هندلینگ و ترمز معمولی و عدم نوآوری در امکانات باعث می شود که نتواند طرفداران جدید زیادی به دست آورد. از زمان معرفی اولین مدل این خودرو در سال ۱۹۹۸، SUV لوکس و سایز متوسط لکسوس RX همیشه پرطرفدار بوده است. این خودرو یکی از معدود خودروهای لوکسی است که معمولاً بیش از ۱۰۰۰۰۰ دستگاه در سال در آمریکا فروش داشته است و همین مساله یک مزیت برای برند خودروی لکسوس بوده است. اما لکسوس با استیل پرطرفدار و سیستم دینامیک مطلوب، میانه روی خود را در طراحی RX حفظ کرده و هرگز به دنبال خاص و هیجان انگیز کردن آن نبوده است.

لکسوس RX ۳۵۰ و RX ۴۵۰ مدل ۲۰۱۶ با موتور هیبریدی جدیدترین ابداع این شرکت برای به روز نگه داشتن این برند بوده است. اما با توجه به اینکه لکسوس در مدل جدید خود پا را از ایجاد تغییرات ظاهری فراتر نگذاشت، آیا می تواند به حد کافی خریدار جدید جذب کند؟

طرح و نمای بیرونی

لکسوس RX 350

به گفته کارشناس معروف طراحی تیم گان، لکسوس RX 2016 ظاهر جذابی دارد. از سپر بلند، تیز و مشبک جلو گرفته تا خطوط شکسته بدنه و سقف شناور (جدیدترین ابتکار طراحی که تمام خودروسازان به آن روی آورده اند )، که RX جدید را بسیار متمایز کرده است و تاثیرگذار بوده است.

این مدل اولین خودروی لکسوس با طراحی فوق العاده شیک و جدید با جلوه ای جذاب است. مدل جدید RX خودرویی مدرن و متمایز است و ویژگی هایی در آن به کار برده شده که با این ظاهر زیبا به خوبی همخوانی دارد. گرچه طول و عرض این مدل لکسوس اندکی بیشتر شده تا فضای جلوپایی بیشتری برای سرنشینان عقب ایجاد کند اما از هر زاویه ای که بنگرید ، RX خودرویی زیباست.

امکان تغییر چراغ های جلو و عقب به LED میسر شده و حتی می توان با پرداخت هزینه ای بیشتر سیستم به روزشده نور سه لنزی را سفارش داد که در آن چراغ های بغل و راهنمای پشت نیز LED است. چرخ های آن به طور استاندارد ۴۵ سانتیمتر هستند اما امکان سفارش چرخ های ۵۰ سانتیمتر هم وجود دارد که طول آن نسبت به مدل ۲۰۱۵  بیشتر شده است. این چرخ ها به خوبی جای چرخ را پر می کنند و جلوه ی مدرن تری به RX می دهند.

سواری با لکسوس RX

لکسوس RX 350

لکسوس RX در چهار تیپ وارد بازار می شود: تیپ پایه لکسوس RX ۳۵۰ ، RX ۳۵۰ F Sport ، لکسوس هیبریدی RX ۴۵۰h ، و مدل جدید ۲۰۱۶ با عنوان RX ۴۵۰h F Sport . نوع پایه لکسوس شش سیلندر ۳.۵ لیتری است که ، به جز افزایش توانی حدود ۲۵ اسب بخار، نسبت به مدل ۲۰۱۵ تغییر چندانی نکرده است. گیربکس اتوماتیک ۸ سرعته که سال ۲۰۱۵ فقط در مدل RX ۳۵۰ F Sport موجود بود، اکنون به ویژگی استاندارد RX ۳۵۰  تبدیل شده است. نتیجه این تغییرات خودروی شاسی بلند معقول و چابکی است که افزایش سرعتی روان و دنده ای نرم دارد.

هنگام رانندگی پرشتاب، قدرت به سرعت به پیشرانه منتقل می شود اما با گیربکس ۸ سرعته انتظاری غیراز این نمی توان داشت. نتیجه ی این سرعت عمل ، خودرویی است که همواره در مواقع نیاز، پرتوان و آماده است؛ درواقع هنگام سواری با RX ، سیستم انتقال قدرت این خودرو بهترین عملکرد را دارد.

اگر مایلید برای کاهش بیشتر مصرف سوخت هزینه کنید، RX ۴۵۰h انتخاب بدی نیست با موتور هیبریدی و تولید توان دقیقاً به اندازه مورد نیاز در مواقع لازم ؛ ترکیب پیشرانه ۶ سرعته و موتور الکتریکی توانی برابر با ۳۰۸ اسب بخار در این خودرو تولید می کند. در موتور هیبریدی همچنان، به جای باتری های لیتیوم – یونی سبک تر و پرانرژی تر، از باتری های سنگین هیبرید، فلز نیکل  استفاده می شود اما در قالب آن تغییراتی صورت گرفته تا دیگر فضای صندوق یا عقب اتاق را اشغال نکند.

ازنظر انتقال قدرت انتخاب موتور هیبریدی چندان هم بد نیست. هنگام سوییچ از سوخت اولیه الکتریکی به سوخت گازی، تا به کار افتادن موتور گازی کمی تاخیر به وجود می آید اما عملکرد موتور هیبریدی این مدل مشابه عملکرد مدل گازسوز قبلی است. این مدل خیلی بهتر از RX هیبریدی پیشین است.

بالانس فرمان خوبی دارد اما ظاهراً دیر واکنش نشان می دهد. هنگام رانندگی در پارکینگ یا جاده های بین شهری مشکل ساز نیست اما هنگام عبور از مسیرهای پرپیچ و خم یا گردنه های کوهستانی، این مشکل بیشتر خود را نشان می دهد. مشکل پیچش کم RX ۳۵۰ هم در مدل دیفرانسیل جلو و هم دو دیفرانسیل به چشم می خورد و هنگام پیچیدن به طرفین متمایل می شود باعث می شود این SUV سنگین وزن به جای حرکت در وسط جاده به طرفین کشیده شود .

لکسوس محبوبیت BMW X۵ یا Audi Q۵ را ندارد اما داشتن سیستم تعلیق و بدنه ای سنگین باعث ثبات و استحکام این خودرو شده که البته به پای خودروهایی چون Cadillac SRX نمی رسد. ترمزهای این اتومبیل راننده را تحت تاثیر قرار نمی دهند و بازخورد کمی از خود نشان می دهند. وقتی که از ترمز لکسوس استفاده می کنید، احساس می کنید ” دکمه ترمز ” را فشار داده اید نه پدال ترمز – ترمز عمل می کند اما جریان های مکانیکی زیرپای خود را حس نمی کنید؛ اینجاست که باردیگر تاثیر شگرف وزن RX را احساس می کنیم.

با هدف تبدیل کردن رانندگی به تجربه ای جذاب برای خریداران خودروهای لوکس، هر دو مدل RX ۳۵۰ و RX ۴۵۰h را می توان با تزیینات داخلی مشابه مدل F اسپورت سفارش داد. اتاق F اسپرت تغییری نکرده است؛ معدود تغییرات مکانیکی صورت گرفته در حد مستحکم سازی سیستم تعلیق، برنامه ویژه تغییر سیستم انتقال نیرو و هیدرولیک قوی تر برای عملکرد بهتر بوده است. همچنین  چند آیتم به ظاهر درونی و بیرونی خودرو اضافه شده است.

چرخش فرمان در مدل F اسپرت به نیروی بسیار بیشتری نیاز دارد. درصورتیکه با استفاده از دکمه چند حالته به حالت S یا S+ سوییچ کنید، باز هم به نیروی بیشتری نیاز دارید. سیستم انتقال قدرت و شتاب حالت بسیار تهاجمی تر به خود می گیرند و سیستم تطبیق تعلی، منحصر به مدل F اسپرت، لرزش اتاق را تا حد زیادی کم می کند. متاسفانه هیچ یک از تغییرات صورت گرفته نمی تواند این خودرو را به  خودرویی قدرتمند تبدیل کند. مانند مدل پایه سنگین است و مشکل کم پیچشی فرمان و متمایل شدن خودرو به طرفین همچنان به چشم می خورد.

شاید اسپرت تر به نظر برسد اما تغییرات مدل F اسپرت منجر به بهبود قابلیت های RX نشده است. مدل پایه RX ۳۵۰ با صندلی های سنگین، نرم و اسپرت (که بسیار محکم و بالشتی هستند)، و پنل ساده تر نشانگرهای این مدل را به F اسپرت ارجحیت دارد. رانندگی با این مدل ارزان تر، خوشایندتر و راحت تر است و جعبه عقب بی سروصداتری دارد.

طراحی داخلی

لکسوس RX 350

فضای داخل RX با مواد لوکس تر، تودوزی زیباتر و تنوع رنگ بیشتر به کلی تغییر کرده است. چرم ها و تودوزی های ۵ تیکه در چهار رنگ ( رنگ قرمز تیره فقط مخصوص مدل F اسپرت است ) طراحی شده اند؛ ۴ تیکه از تودوزی ها طرح زیبایی از چوب واقعی دارند. صندلی های استاندارد ۱۰ حالته جلو را می توان با استفاده از پکیج لوکس سفارشی تغییر داد. صندلی های سفارشی سازی شده پوشیده از چرم نیمه آنیلین بوده و تشک صندلی آن قابل تنظیم است و همین مساله آن را به راحت ترین صندلی این رده تبدیل کرده است.

کیفیت داخل اتاق RX مشابه Acura MDX بوده اما از اتاق  Cadillac SRX یا Infiniti QX۶۰ زیباتر است . با این حال ، لکسوس در طراحی اتاق RX همچنان دنباله رو پیچیدگی و راحتی خودروهای لوکس آلمانی است.

فضای پشت معقول و مناسب است و به لطف بزرگتر شدن جای چرخ، نسبت به قبل فضای جلوپای بیشتری دارد. فضای بالای سر جلو و عقب، به حدکافی زیاد است. علاوه بر دکمه ها و سوییچ ها که به نظر می رسد طراحی آنها برگرفته از مدل جذاب تویوتا باشد، تمام سطوحی که در معرض دید و تماس با سرنشین هستند، جنس و جلوه خوبی دارند. دکمه های واقع در بالای سر، پنل لمسی ندارند، بلکه مکانیکی هستند.

سرنشینان دید خوبی به بیرون دارند، به جز محدودیت دید به فضای بین جلو و عقب کنار خودرو. ستون های پهن صندوق عقب جلوی دید سرنشین به سه چهار کناری فضای پشت را می گیرد، اما از هر جهت دیگر، دید بازی دارد.

ارگونومی و الکترونیک خودرو

لکسوس RX 350

در مدل پایه، خواندن پنل های راهنمای روی داشبورد ساده و راحت است. اما این پنل در لکسوس F اسپرت الهام گرفته شده از مدل دو درب LFA دریک نگاه کارایی چندانی ندارد. اما آپشن سفارشی سیستم صوتی Mark Levinson فوق العاده است؛ با این حال ، سیستم صوتی غیر از مارک استاندارد هم با داشتن کیفیت معمولی و ۱۲ اسپیکر عالی است .

مطلب پیشنهادی   بی ام و ایکس7 و برترین رقیب اروپایی ‎اش

اما سیستم مولتی مدیای RX با قابلیت پخش آهنگ ، ناوبری ، و چند فناوری دیگر چندان گیرا نیست . پد لمسی محشر مدل قبلی NX در این مدل حذف شده  اما همچنان جوی استیک و چند دکمه روی کنسول جلوی دست شما قرار دارد . تصور کنید درحال رانندگی و استفاده از لپ تاپ هستید ، صفحه نمایش روی داشبورد وموس وایرلس روی لپ تاپ است و در تلاشید تا آیکون موردنظر خود را روی صفحه نمایش پیدا کنید و با موس روی آن کلیک کنید. این دقیقا کاری است که لکسوس با رابط لمسی کنترل از راه دور RX، رانندگان را مجبور به انجام دادنش می کند که این اصلاً خوب نیست.

این کمپانی تعلل بسیاری درمورد سیستم مولتی مدیای این خودرو دارد و با توجه به اینکه نه با اپل سازگار شده و نه حتی با آندروید، به نظر می رسد که این شرکت برای جذب خریداران جوان باید کل سیستم مولتی مدیای این مدل را تغییر دهد.

لکسوس RX 350

صندوق عقب با گنجایش ۵۲۱ لیتر پشت صندلی های عقب قرار دارد و درصورت جمع کردن صندلی های عقب، امکان افزایش این فضا تا ۱۵۹۴ لیتر هم وجود دارد. صندلی کاملاً روی کف تخت نمی شوند اما به حد کافی جمع می شوند.

البته این اعداد تا حدی غلط اندازند چرا که تفاوت بسیاری با مدل ۲۰۱۵ دارند. گنجایش فضای پشت صندلی های عقب در مدل ۲۰۱۵ لکسوس ۱۱۳۲ لیتر و تا ۲۲۶۵  لیتر هم قابل افزایش بود و در مدل جدید هم تقریباً ظرفیت مشابهی درنظر گرفته شده است. اما اختلاف اعداد ارائه شده به علت تفاوت در نحوه اندازه گیری فضای صندوق می باشد.

لکسوس RX 350

سیستم ایمنی

لکسوس تمام ویژگی های ایمنی RX را در یک پکیج جدید با عنوان سیستم ایمنی لکسوس ارائه کرده است. سیستم کنترل کروز راداری، سیستم هشدار انحراف از خطوط جاده، نوربالای اتوماتیک، سیستم هشدار پیش از برخورد و تشخیص عابر، ترمز خودکار، و چند فناوری دیگر در این پکیج ارزنده جمع آوری شده است.

درحالیکه سیستم هشدار حفظ فاصله با امکان توقف و حرکت خودکار عملکرد خوبی داشت، سیستم هشدار انحراف از خط، حساسیت بالایی دارد و در صورت نزدیک شدن به خط کناری و قبل عبور از آن، با ایجاد لرزش در فرمان شما را به مسیر اصلی باز می گرداند.

جایگاه لکسوس RX 350 در کلاس خودروهای شاسی بلند

لکسوس RX 350

روی هم رفته طرفداران سه نسل قبلی خودروهای شاسی بلند RX از عرضه ی نسل چهارم این خودرو خوشحال خواهند شد. اگر به دنبال هیجان بسیار در رانندگی نیستید، مدل جدید RX ، سواری راحت و آرامی دارد.

قیمت مدل جدید RX هنوز مشخص نیست اما انتظار می رود که نسبت به سال های قبل تغییر چندانی نداشته باشد.

خودروهای با این سبک، رقبای متفاوت بسیاری دارند؛ چه از لحاظ پیکربندی (دو دیفرانسیل و دیفرانسیل جلو) و چه از لحاظ فضای اتاق (دو ردیف و سه ردیف). Acura MDX با قیمتی مشابه، طراحی متناسب با این کلاس، گیربکس شش دنده و دیفرانسیل جلو، سرسخت ترین رقیب در این کلاس خودرویی است. اما به علت داشتن سه ردیف صندلی کمی بزرگتر از RX است.

همین موارد در مورد QX۶۰ نیز صدق می کند. ویژگی های این خودرو، که طرحی برگرفته از نیسان پتفایندر دارد، مشابه MDX می باشد. Cadillac SRX کمی کوچکتر و البته قدیمی تر از RX ۳۵۰ است، اما از لحاظ ظرفیت پنج نفره، گیربکس ۶ سرعته، و دیفرانسیل جلو مشابه اند. اما در سال ۲۰۱۶ قرار است خودروی Cadillac با تغییرات بسیار و اندازه ای بزرگتر، مدل Cadillac XT۵ را وارد بازار کند.

امیدواریم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و چنانچه که در رابطه با این مطلب و مباحث مربوط به آن، سوال یا مشکلی داشتید از بخش دیدگاه‌ها اعلام فرمایید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید