چهارشنبه، 1 آوریل 2020
خانه لوازم الکترونیکی چگونه یک فلش مموری مناسب انتخاب کنیم

چگونه یک فلش مموری مناسب انتخاب کنیم

خریدن یک فلش مموری با حجم ذخیره سازی خیلی بالا همیشه هم نشان دهنده عقلانی بودن این نوع خریدها نیست. ممکن است شما یک نوع فلش درایو برای ذخیره پروژه‌های درسی مدرسه لازم داشته باشید و یک نوع فلش درایو دیگر، برای گرفتن بک آپ و پشتیبان از فایل‌های شخصی خود در خانه. به هرحال باید تک تک این فلش مموری‌ها را بررسی کنید تا بفهمید چه نوع فلش مموری باید بخرید که مناسب با هر نوع موقعیتی باشد.

اندازه فلش مموری باید چقدر باشد؟

ظرفیت ذخیره سازی فلش مموری‌های یو اس بی از ۱ گیگابایت شروع شده و تا ۱ ترابایت و بالاتر را در بر می‌گیرد اما هیچ فرمول مشخصی برای تخمین فضای ذخیره سازی مورد نیاز شما وجود ندارد. اندازه فلش مموری منتخب شما باید اصولا مبتنی بر نوع فایل‌هایی باشد که قصد ذخیره سازی آنها را دارید.

مطلب پیشنهادی   راهنمای خرید لپ تاپ به صورت عمده

اندازه فضای ذخیره سازی فلش مموری‌ها: ترابایت، گیگابایت و پتابایت

برای مثال شخصی که می‌خواهد یک تعداد فایل را از یک کامپیوتر یا لپتاپ، به یک کامپیوتر دیگر منتقل کند، یک فلش مموری با حجم کمتر از ۱ گیگابایت هم برایش کافی خواهد بود. هرچند اگر قصد دارید در فلش مموری‌تان فایل‌های پشتیبان گرفته شده از برنامه‌های خود را ذخیره کنید، ممکن است از چند گیگابایت تا ۵۰۰ گیگابایت یا حتی بیشتر، فضای ذخیره سازی نیاز داشته باشید. مجددا این مورد، بستگی به نوع فایلی دارد که قصد ذخیره آن را دارید.

اسناد، تصاویر، موسیقی، ویدیوها، نرم افزار و بازی‌های ویدیویی به ترتیب فایل‌های پر حجم‌تری هستند. به عبارت دیگر اگر قصد دارید تنها اسناد یا تصاویر را ذخیره کنید دیگر به یک فلش مموری با فضای ذخیره سازی خیلی بالا، که مناسب بازی‌ها یا نرم افزارهای ویدیویی هست، نیاز نخواهید داشت.

فضای ذخیره سازی فلش مموری‌هافایل‌هایی را که قصد ذخیره کردنشان را دارید کمی ‌بررسی کنید تا دقیقا مشخص شود که این فایل‌ها در حال حاضر چه مقدار از فضای کامپیوترتان را اشغال کرده‌اند زیرا همان مقدار فضا را در فلش مموری شما اشغال خواهند کرد.

اگر یک دانش آموز یا دانشجو هستید که به یک فلش مموری قابل حمل برای ذخیره اسناد ورد و صفحه‌های اکسل نیاز دارد، می‌توانید مطمئن باشید که این نوع فایل‌ها معمولا فضای خیلی کمی ‌را اشغال می‌کنند. در این حالت یک فلش مموری ۲ گیگابایتی کاملا مناسب شما خواهد بود.

به عنوان یک مثال دیگر اگر قصد دارید از فلش درایو برای ذخیره کردن تمام تصاویر و فایل‌های ویدیویی روی گوشی تلفن خود استفاده کنید، پس به قسمت تنظیمات گوشی رفته و بررسی کنید که این فایل‌های چندرسانه‌ای چه مقدار فضا از حافظه گوشی شما را اشغال کرده‌اند. این مقدار می‌تواند چیزی بین ۱ گیگابایت تا چندین گیگابایت را  بر اساس نوع استفاده شما در بر بگیرد. به طور حداقل این همان مقدار فضایی است که شما روی فلش درایوتان نیاز خواهید داشت و البته ممکن است در آینده بخواهید فایل‌های بیشتری هم روی فلش ذخیره کنید.

همچنین اگر می‌خواهید ۲۰ فایل با فرمت MP4 از کامپیوتر خود روی فلش درایو جدیدتان ذخیره کنید، ابتدا تمام آن‌ها را انتخاب کرده و ببینید که کامپیوتر حجم مجموع این فایل‌ها را چقدر تخمین می‌زند. عدد مورد نظر را ضرب در ۲ کنید و عدد به دست آمده را به عنوان اندازه مورد نیاز روی فلش درایو لحاظ کنید (البته به این شرط که قصد نداشته باشید سایر انواع فایل‌ها مانند موسیقی یا اسناد را نیز در آن ذخیره کنید، که در این حالت اندازه مورد نیاز شما بیشتر هم خواهد شد).

در حین اینکه فلش درایوها معمولا دارای قیمت‌های مناسبی هستند اما قیمت آنها مستقیما به اندازه درایو بستگی دارد، یعنی با افزایش ظرفیت ذخیره سازی قیمت‌شان هم افزایش پیدا می‌کند.

فلش مموری نسخه 3یو اس بی نسخه ۳ یا نسخه ۲

وقتی می‌خواهید یک فلش درایو خریداری کنید همزمان به سرعت انتقال آن نیز علاقه مند خواهید بود. تعیین کننده سرعت انتقال در فلش درایو‌ها بستگی به این دارد که نوع فلش شما نسخه ۳ باشد یا نسخه ۲٫

سرعت یو اس بی انتخابی شما بستگی به دستگاهی دارد که عملیات انتقال را از آن انجام می‌دهید و همینطور پورتی که از آن استفاده می‌کنید. قبل از اینکه یک فلش یو اس بی بخرید مطمئن شوید که پورت‌های یو اس بی موجود روی دستگاه کامپیوتر شما از پورت‌های موردنظر پشتیبانی می‌کنند. اگر دستگاه شما از یو اس بی نسخه ۳ پشتیبانی می‌کند پس یک فلش درایو نسخه ۳ بخرید زیرا نرخ انتقال نسخه ۳، ده برابر سریع تر از درایوهای یو اس بی نسخه ۲ است.

اگرچه عموما باید در نظر داشت که عملکرد فلش‌های یو اس بی بر اساس تنظیمات کامپیوتر شما فرق می‌کند اما از نظر تئوریک، حداکثر سرعت در یک دستگاه با یو اس بی ۲ معادل با ۴۸۰ مگابایت بر ثانیه است در حالی که سرعت انتقال در یو اس بی نسخه ۳ معادل با ۴/۸ گیگابایت بر ثانیه است.

مطلب پیشنهادی   کالیبره کردن باتری لپ تاپ و افزایش طول عمر واقعی آن

این موضوع یعنی اینکه یک فایل ۱۶ گیگابایتی مانند یک پروژه ویدیویی دیجیتالی در کمتر از ۱ دقیقه با استفاده از یو اس بی نسخه ۳ منتقل خواهد شد اما با استفاده از استاندارد قدیمی‌تر (نسخه ۲) نزدیک به ۹ دقیقه کار انتقال طول خواهد کشید.

امنیت فلش مموری

بسته به نوع استفاده شما ممکن است بخواهید که یک فلش درایو یو اس بی امن خریداری کنید. اگر که شما قصد انتقال تعدادی فایل معمولی و غیر محرمانه را از یک کامپیوتر خانگی به یک کامپیوتر دیگر را داشته باشید، این توانمندی اضافی ممکن است کاربردی ‌نداشته باشد اما اگر فلش درایو خود را روی تعداد زیادی از کامپیوترها استفاده می‌کنید یا در حال بایگانی کردن داده‌های مهم یا خصوصی هستید باید از حریم خصوصی دستگاه خود محافظت کنید.

امنیت فلش مموریدر ادامه به تعدادی از خطرات امنیتی بالقوه در مورد درایوهای یو اس بی اشاره شده است:

  • اندازه کوچک آنها ممکن است سبب شود که گم شوند یا از چشم دور بمانند.
  • از لحاظ فیزیکی ردیابی این درایوها کار دشواری است. برخی از شرکت‌ها استفاده از این درایوها را به همین علت ممنوع کرده‌اند.
  • این درایوها می‌توانند سبب انتقال بدافزارها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر شوند و این موضوع مکررا اتفاق افتاده است.

در مورد اندازه کوچک درایوهای بند انگشتی بدون محدود کردن قابلیت حمل و نقلشان کار دیگری نمی‌توان انجام داد اما رمزگذاری نرم افزاری و سخت افزاری به پیشگیری از انتقال بدافزارها و دسترسی بی مجوز کمک می‌کند. یک راه برای انجام این کار استفاده از برنامه‌های رمزگذاری کلی دیسک است که گزینه رمزگذاری فوری فایل‌های قابل حذف را در خود دارند.

نتیجه گیری

فلش‌های یو اس بی از متداول‌ترین ابزارهای دیجیتال مورد استفاده ما هستند. پس مهم است که معیارهایی برای انتخاب آنها داشته باشیم و مورد درستی را انتخاب کنیم. در این مقاله کوشیدیم چند معیار را به شما معرفی کنیم تا در انتخاب این ابزارها دچار مشکل نشوید. اگر شما هم مورد خاصی مد نظرتان هست، حتما در بخش نظرات، در پایین همین صفحه آن را با ما به اشتراک بگذارید.

امیدواریم که این مقاله هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و چنانچه که در رابطه با این مطلب و مباحث مربوط به آن، سوال یا مشکلی داشتید از بخش دیدگاه‌ها اعلام فرمایید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید